Odpowiednia konserwacja maszyn produkcyjnych i przemysłowych to jeden ze sposobów na utrzymanie ich sprawności. Powinna ona polegać zarówno na okresowym przeglądzie, drobnych naprawach, jak i na regularnym czyszczeniu kluczowych elementów. Szczególnie ta ostatnia czynność sprawiać może pewne problemy. W poniższym tekście wyjaśniamy, po jakiego rodzaju produkty warto sięgnąć, by cały proces przebiegał bez zastrzeżeń.

Na czym polega czyszczenie maszyn przemysłowych i produkcyjnych?

Niezależnie od branży, mocno zabrudzone maszyny prędzej czy później zaczynają działać mniej wydajnie. Realizacja poszczególnych czynności, związanych chociażby z obróbką konkretnych materiałów, wydłuża się, aż w końcu staje się znacznie utrudniona. Na tym wszystkim traci firma, ponieważ zlecone zadania są wykonywane dłużej, niż powinny.

Jest to jeden z powodów, dlaczego warto pamiętać o regularnym czyszczeniu wykorzystywanych sprzętów. Proces ten polegać musi na usunięciu zanieczyszczeń z maszyn bez naruszania materiałów, z których zostały wykonane. Wszystko to wymaga oczywiście wyboru właściwej metody konserwacji.

Jedną z najskuteczniejszych jest metoda chemiczna, w ramach której używane są specjalistyczne środki, dopasowane zarówno do rodzaju zabrudzeń, jak i specyfiki czyszczonych elementów. Wszystko to przekłada się na gwarancję nie tylko sprawnego, ale też w pełni bezpiecznego działania. Bez obaw o ewentualne uszkodzenie ważnych elementów maszyn lub zmianę ich właściwości.

Jakie środki do czyszczenia maszyn przemysłowych i produkcyjnych będą najlepsze?

Skoro wiesz już, jak czyścić, możemy przejść do odpowiedzi na pytanie, którymi substancjami warto to robić. Dobór środków w dużej mierze jest zależny od tego, z jakich materiałów wykonany został konkretny sprzęt. Oczywiście nie można zapominać także o specyfice samych zabrudzeń.

  • W przypadku powierzchni wodoodpornych świetnie sprawdzają się zasadowe zmywacze o odczynie pH12, a więc dość wysokim. W naszej ofercie znajduje się środek Penetrol, który bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem smarów, olejów oraz wosków. Warto po niego sięgnąć podczas czyszczenia elementów wykonanych z metalu i tworzyw sztucznych.
  • Do usuwania silnych zabrudzeń zalecane są koncentraty. Także zasadowe. Wyróżniają się one właściwościami emulgującymi brud, dzięki czemu jest on błyskawicznie usuwany z czyszczonych powierzchni. Dostępny w sprzedaży Koncentrat MX-10 neutralizuje smary, oleje, woski, jak również stare powłoki nabłyszczające, czy zanieczyszczenia ropopochodne.  
  • Ze swojej strony polecić możemy także środki do konserwacji elementów ze stali nierdzewnej. Ich właściwości skupiają się nie tylko na usuwaniu brudu, ale też na ochronie powierzchni i jej ujednoliceniu. Regularne stosowanie takich produktów może mieć pozytywny wpływ na żywotność obsługiwanych urządzeń.

Do powyższego zestawienia dodać należy jeszcze profesjonalne neutralizatory piany, która może powstawać w ramach procesów produkcyjnych. Jak zatem widać, wybór produktów jest naprawdę szeroki. Stwarza to doskonałą okazję do tego, aby dopasować je do rodzaju używanych sprzętów, jak również specyfiki materiałów, z których zostały wykonane.

Jak często trzeba czyścić maszyny produkcyjne i przemysłowe?

Nagromadzony brud może znacząco wpłynąć na efektywność działania omawianych urządzeń, a także na ich żywotność. Z tego powodu należy usuwać go regularnie, najlepiej po każdym użyciu, choć oczywiście wiele zależy tutaj od typu sprzętów. Istotne są na pewno tworzywa, z których powstały. To na tej podstawie dobierane są czyszczące środki chemiczne.

I między innymi właśnie dlatego tak ważne jest, aby były to preparaty profesjonalne, odpowiednio dopasowane zarówno do samych maszyn, jak i specyfiki zanieczyszczeń. Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas wskazówki i propozycje pozwolą Ci lepiej zadbać o kondycję obsługiwanych konstrukcji.