Fugi, a więc wypełnione szczeliny między płytkami, po pewnym czasie od położenia podłogi mogą zmienić swój wygląd. Niestety na gorsze. Stają się szare lub pożółkłe, nierzadko także pojawiają się na nich nieestetyczne plamy. Nie mówiąc już o tym, że są siedliskiem bakterii, wirusów i grzybów. Z tego właśnie powodu warto je regularnie czyścić. W jaki sposób? Najlepiej z użyciem dedykowanych, profesjonalnych preparatów.

Zabrudzone fugi w łazience, kuchni i na korytarzu – co z nimi zrobić?

Różnego rodzaju zabrudzenia na fugach znacząco wpływają na estetykę całego pomieszczenia. A szczególnie wówczas, gdy przerwy między płytkami są duże. Bardzo łatwo można zauważyć wtedy osady z mydła, kamień, tłuste plamy, jak również pleśń i grzyby. Wszystko to rzuca się w oczy (zwłaszcza domownikom świadomym zabrudzeń), a dodatkowo stwarza zagrożenie higieniczne. I nie ma tu znaczenia, czy chodzi o płytki w łazience, na korytarzu, czy w kuchni – brud i znajdujące się w nich mikroorganizmy zawsze są potencjalnie niebezpieczne.

Żeby więc zadbać o czystość i estetykę wnętrze, a jednocześnie ochronić zdrowie domowników, fugi trzeba czyścić. Poniżej przedstawiamy skuteczne sposoby pozbycia się wszelkich plam.

Profesjonalne preparaty czyszczące do fug

Jeżeli zależy Ci na czasie, a także wysokiej skuteczności, optymalnym wyborem dla Ciebie będą produkty dedykowane. Na przykład takie jak TURBO FUGA. To środek przeznaczony do czyszczenia fug z osadów, plam i innych zabrudzeń. Wyróżnia się ponadto właściwościami czyszczącymi. To jednak nie wszystko. Po stronie jego zalet należy zapisać również:

  • prostą i szybką aplikację.
  • ochronę fug.
  • przywrócenie pierwotnego koloru fug.

Profesjonalne środki czyszczące do fug mogą być z powodzeniem wykorzystywane w domach, zakładach przemysłowych, czy też biurach. TURBO FUGA znacząco przyspieszy sprzątanie, niezależnie od tego, czy spoiny myjesz ręcznie, czy przy pomocy maszyny czyszczącej.

Domowe sposoby na czyszczenie fug

W przypadku niewielkich zabrudzeń możesz pokusić się także o użycie różnych produktów spożywczych, które zdradzają właściwości myjące. Wymienić należy przede wszystkim ocet i sodę oczyszczoną. Połączenie obu tych artykułów pozwoli Ci na przygotowanie roztworu (100 ml octu i kilka łyżek sody), który zmiękczy powierzchowne zabrudzenia. Wystarczy rozprowadzić go po fugach, zostawić na mniej więcej godzinę, a następnie przemyć podłogę mopem, szmatką lub gąbką.

Jakie produkty mogą się jeszcze sprawdzić? Na przykład sok z cytryny, który używany jest do pielęgnacji jasnych fug, a także proszek do pieczenia. On z kolei radzi sobie z osadami z kamienia.

Nie zapominaj o podłogach! Polecane środki czyszczące

Jeśli masz w planach czyszczenie fug, zadbaj od razu o całą podłogę. Dokładne umycie płytek nie tylko dobrze wpłynie na wygląd pomieszczenia, ale również zabezpieczy spoiny przed kolejnymi zabrudzeniami.

Kolejny raz warto wspomnieć o preparatach dedykowanych, które gwarantują zdecydowanie najlepszy efekt. Ze swojej strony polecić możemy takie środki jak:

  • CHLORATOS, czyli płyn czyszczący z aktywnym chlorem, który wyróżnia się właściwościami bakteriobójczymi, grzybobójczymi, a także wybielającymi. Sprawdzi się do mycia podłóg w łazience,
  • PŁYN UNIWERSALNY KONCENTRAT WERSJA KANADA do codziennej pielęgnacji powierzchni lakierowanych z tworzyw sztucznych i naturalnych,
  • CITROFLOR, który szybko wysycha, nie pozostawia smug i zapewnia cytrusowy zapach,
  • SHOVAX – płyn myjąco-nabłyszczający zawierający polimery rozpuszczające się w wodzie,

POLIMER SHINE do czyszczenia i konserwacji podłóg z PCV, a także kamienia naturalnego i sztucznego.