Aluminium to materiał wykorzystywany w wielu branżach. Nie stwarza żadnych problemów podczas obróbki, dlatego można go swobodnie formować i kształtować. Do tego jest wytrzymały pod względem mechanicznym, a także odporny na rdzę i wpływ czynników zewnętrznych, łącznie z tymi związanymi ze zmienną pogodą. Powstaje jednak pytanie, jak czyścić elementy aluminiowe. W poniższym tekście przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby, jak również wskazujemy na produkty, w które warto się zaopatrzyć.

Czym NIE czyścić aluminium?

Na początek jednak musimy poruszyć jedną bardzo ważną kwestię, która sprawia, że omawiany materiał może okazać się dość wymagający w trakcie usuwania rozmaitych zanieczyszczeń. Nie każdy bowiem wie, że aluminium dość łatwo wchodzi w reakcje chemiczne.

Oznacza to, że pewnych środków należy się wystrzegać. Na pewno zaliczyć trzeba do nich preparaty o odczynie kwaśnym, a także niektóre o odczynie zasadowym. Mogą one doprowadzić do czernienia tworzywa. Co istotne, aluminium źle reaguje również na wodę, sól i fluor, dlatego warto zachować ostrożność podczas mycia mebli, urządzeń oraz innych konstrukcji wykonanych z tego materiału.

Sposoby na skuteczne czyszczenie aluminium

Skoro wiesz już, czego unikać, możemy przejść do przedstawienia metod, dzięki którym z jednej strony usuniesz brud i rozmaite naloty z aluminium, a z drugiej zachowasz jego wygląd i właściwości.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie profesjonalnych środków czyszczących do aluminium. W naszej ofercie znajdziesz między innymi płyn Super Shiner, który zalecany jest także do stali nierdzewnej. Z powodzeniem możesz wykorzystać go do czyszczenia i konserwacji szafek, zmywarek, obić drzwi, klamek, podestów, lad chłodniczych, czy listew ochronnych.

Warto nadmienić, że produkt ten nie tylko usuwa plamy, ale też ujednolica całą powierzchnię, chroni ją przed zabrudzeniami, a także nadaje jej charakterystycznego połysku. Biorąc to wszystko pod uwagę, śmiało możesz traktować ten preparat jako główny środek do pielęgnacji konstrukcji i elementów aluminiowych, choć oczywiście istnieją jeszcze inne metody, którym też dobrze będzie przyjrzeć się bliżej.

  • Jeden z nich polega na użyciu myjki parowej, która usuwa zabrudzenia przy utrzymaniu charakterystycznego połysku omawianego materiału. Zasada ich działania sprawia również, że nie musisz martwić się jego uszkodzeniem. Na rynku dostępne są ponadto myjki ultradźwiękowe. One zalecane są z kolei do czyszczenia aluminium z różnego rodzaju nalotów, również w trudno dostępnych miejscach.
  • Z czego skorzystać w przypadku chropowatych powierzchni aluminiowych? Najlepiej z piaskowania lub sodowania. Te same metody sprawdzają się także wówczas, gdy tworzywo zostało pokryte farbą bądź lakierem.
  • W sieci często można spotkać się ze wskazówką, zgodnie z którą do czyszczenia aluminium dobrze nadają się roztwory z 50% amoniaku i 5% kwasu cytrynowego. Do tego dochodzą jeszcze liczne sposoby domowe, polegające na użyciu produktów, które da się znaleźć w szafkach kuchennych. Mowa tutaj zwłaszcza o płynie do mycia naczyń i o sodzie oczyszczonej. Należy jednak pamiętać o tym, aby maksymalnie skracać kontakt aluminium z tego typu preparatami (a także z wodą!), ponieważ w przeciwnym wypadku dojść może do powstania przebarwień lub utraty wspomnianego połysku tego materiału. Z tego samego powodu lepiej unikać octu.

Jak pokazują powyższe przykłady, sposobów na czyszczenie aluminium jest naprawdę sporo. Oczywiście niektóre sprawdzają się lepiej, inne gorzej. Wiele zależy tu od charakterystyk powłoki (na przykład jej porowatości). Jeśli więc ważna jest dla Ciebie maksymalna skuteczność, a jednocześnie chcesz uniknąć wszelkich problemów, zwróć uwagę na profesjonalne środki do aluminium. Na szczęście jest ich na rynku całkiem sporo, dlatego niezależnie od tego, czy chcesz wyczyścić meble, sztućce lub jakąś konstrukcję, na pewno znajdziesz coś odpowiedniego.