Choć może się wydawać, że zarówno czyszczenie, jak i dezynfekcja podłóg to czynności, które nie wymagają specjalnego podejścia, w praktyce często wygląda to zupełnie inaczej. Na pewno wiele zależy tu od rodzaju zabrudzeń, a także przeznaczenia podłóg oraz tego, w jakich pomieszczeniach się one znajdują. I właśnie dlatego przygotowaliśmy kompletny poradnik, który pomoże Ci odpowiednio przygotować się do realizacji całego procesu.

Skuteczna dezynfekcja podłóg krok po kroku

Poza usunięciem widocznych zabrudzeń z podłogi, warto zadbać o neutralizację wszelkich patogenów znajdujących się na jej powierzchni. Mowa tutaj o rozmaitych drobnoustrojach, ciałach obcych i chorobotwórczych cząsteczkach, które mogą okazać się szczególnie groźne. Między innymi na tym właśnie polega dezynfekcja podłogi. Co zrobić, by była skuteczna? Wyjaśniamy to poniżej!

  1. Na początek należy pozbyć się kurzu, piasku oraz innych drobinek. W tym celu dokładnie odkurz podłogę lub skorzystaj z miotły.
  1. Następnie warto ją umyć z użyciem preparatu czyszczącego. Oczywiście dopasowanego do specyfiki materiału. W naszej ofercie znajdziesz produkty zalecane do paneli podłogowych, parkietów, płytek, czy też terakoty.
  1. Dopiero gdy podłoga będzie czysta, możesz przystąpić do dezynfekcji. Choć w sieci odkryć można wiele przepisów na domowe środki odkażające, pełną skuteczną zapewnią Ci jedynie preparaty profesjonalne. Dlaczego? Ponieważ wyróżniają się one silnymi właściwościami bakteriobójczymi. To one usuną większość patogenów, a dodatkowo zabezpieczą powierzchnię podłogi przed powstawaniem zabrudzeń.

Przed użyciem produktów do dezynfekcji podłogi, zapoznaj się z instrukcją ich użycia, a także innymi informacjami umieszczonymi na opakowaniu. Dzięki temu zyskasz pewność, że robisz wszystko zgodnie z zaleceniami.

Jakie środki do dezynfekcji podłóg kupić?

Skoro wiesz już, jak skutecznie czyścić podłogę, pora wyjaśnić, czym należy to robić. Tak się bowiem składa, że wybór odpowiednich preparatów jest zależny od kilku czynników. Spośród nich wymienić możemy materiały, z których wykonana została podłoga, jej przeznaczenie, a także rodzaj zabrudzeń. Nieco inne mieszanki sprawdzą się na powierzchniach, które mogą mieć kontakt z żywnością, a inne w pomieszczeniach gospodarczych. Przejrzyj nasze propozycje, by dokonać właściwego wyboru!

  • Do neutralizacji bakterii i grzybów świetnie nadają się zagęszczone preparaty z aktywnym chlorem. Ze względu na właściwości wybielające, mogą one również pozytywnie wpłynąć na wygląd jasnych podłóg. Jednym z produktów tego typu, dostępnych w naszej ofercie, jest Chloratos.
  • Jeżeli natomiast szukasz czegoś na co dzień, zwróć uwagę na uniwersalne płyny czyszczące. Z powodzeniem możesz używać ich do regularnej pielęgnacji podłóg naturalnych i sztucznych (również terakoty!). W katalogu znajdziesz także płyny do płytek PCV.
  • Skuteczna dezynfekcja podłóg może odbywać się przy pomocy standardowych mopów i myjek lub ręcznie. Zwłaszcza gdy masz do dyspozycji dedykowane środki. Jednym z nich jest Citroflor, który usuwa zabrudzenia z gresu, lastryko, a nawet linoleum.
  • W sprzedaży znajdują się również płyny myjąco-nabłyszczające, przy pomocy których nie tylko usuniesz zabrudzenia, ale też zadbasz o wygląd podłogi. Dobrym na to przykładem jest preparat Shovax, który zawiera specjalne polimery gwarantujące efekt połysku.

Ze względu na szeroką ofertę produktową, możesz zadbać o dezynfekcję każdej podłogi, niezależnie od tego, z jakiego materiału została wykonana. Mogą być to panele, parkiety z naturalnego drewna, kamień, PCV, terakota, lastryko, a nawet posadzki betonowe i żywiczne. Za każdym razem pozbędziesz się brudu, a także zneutralizujesz chorobotwórcze patogeny. Oczywiście pamiętaj o tym, aby do całego procesu się przygotować. Postępuj zgodnie z przedstawioną przez nas instrukcją – dzięki temu zadbasz o czystość podłóg w swoim domu, mieszkaniu lub w firmie.