Intensywnie eksploatowane podłogi po pewnym czasie mogą ulec uszkodzeniom mechanicznym. Na ich powierzchni pojawiają się zarysowania, przetarcia, a także mniejsze bądź większe dziury. Zmiany te można jednak opóźnić, odpowiednio zabezpieczając posadzkę. W tym celu przeprowadzana jest tak zwana polimeryzacja. Z poniższego tekstu dowiesz się, czym jest i jak należy się do niej przygotować.

Na czym polega polimeryzacja podłóg?

Polimeryzacja podłóg to nic innego, jak proces ich zabezpieczania przed powstawaniem powierzchni warstwami polimerowymi, które zwiększają ich wytrzymałość.wspomnianych uszkodzeń mechanicznych. Polega on na pokrywaniu wybranych powierzchni warstwami polimerowymi które zwiększają ich wytrzymałość.

Co więcej, nakładanie warstw polimerowych zapobiega wnikaniu brudu w podłogę, co znacząco ułatwia jej czyszczenie. Warto podkreślić, że warunkiem skuteczności tego typu działań jest zastosowanie specjalistycznych, odpowiednio dobranych środków, a także użycie właściwego sprzętu. Do opisu polimeryzacji podłóg jeszcze dojdziemy, jednak już z powyższych informacji wynika, że bez pomocy fachowców się nie obejdzie. A przynajmniej przy okazji doboru samych preparatów.Proces polimeryzacji posadzek – gdzie się go wykonuje?

Polimeryzacja podłóg przeprowadzana jest  na powierzchniach z tworzyw sztucznych, drewna , paneli, lastryko, marmuru,granitu, itd…Dobrym tego przykładem jest linoleum. Warstwę polimerową warto położyć w pomieszczeniach intensywnie eksploatowanych, w których codziennie pojawia się mnóstwo ludzi. To właśnie takie powierzchnie są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Spośród nich wymienić możemy chociażby:

  • szkoły,
  • sklepy,
  • galerie handlowe,
  • szpitale,
  • lokale gastronomiczne,
  • urzędy i inne placówki publiczne.

Jak wybrać powłoki polimerowe? Na co zwrócić uwagę?

Zanim przejdziesz do nakładania powłok polimeru, musisz wiedzieć, jakie środki się do tego nadają. Nie wystarczy bowiem sięgnąć po pierwszy lepszy produkt. W pierwszej kolejności konieczne jest określenie stopnia eksploatacji podłogi, jak również optymalnej elastyczności.

o jednak nie koniec. Wpływ na to, jaka powłoka polimerowa będzie najlepsza dla danej powłoki, ma również jej chłonność. Nie mówiąc już o materiale, z jakiego została wykonana. Sprawia to, że w trakcie zakupów warto skorzystać z oferty uznanych producentów, którzy zapewniają dostęp do bardzo dużej liczby środków. Wszystko po to, aby dało się je dopasować do konkretnej posadzki.
Polimeryzacja podłóg – jak ją przeprowadzić?

Skoro wiesz już, czym jest proces nakładania warstwy polimeru i na co zwrócić uwagę podczas kompletowania niezbędnych preparatów, możemy przystąpić przedstawienia go od początku do końca.

  1. W pierwszym etapie należy przeprowadzić tak zwane strippowanie, czyli przygotowanie powierzchni poprzez usunięcie z niej wszystkich zabrudzeń. W ten sposób zetrzesz również stare warstwy polimerowe, które mogłyby utrudnić proces polimeryzacji podłóg. Całość polega na użyciu tak zwanych striperów HX 10, a więc zasadowych środków czyszczących, które trzeba nałożyć na posadzkę, a następnie zetrzeć przy pomocy urządzeń szorujących. Koniecznie z twardym włosiem. Może być również mop + wiaderko z wodą + płyn MX 10
  1. Gdy zyskasz pewność, że poprzednia warstwa polimerowa została usunięta.

Po zmyciu  czystą wodą możesz przejść do nałożenia pierwszej warstwy nowego polimeru. Do tego zadania idealnie sprawdzi się płaski nowy  mop. Zwracaj jednak uwagę na to, aby na powierzchni posadzki nie pozostawały zacieki, ( równomierne rozprowadzenie na całej powierzchni).

Ilość warstw niezbędnych do nałożenia na podłogę jest uzależniona od kilku czynników – przede wszystkim od stopnia użytkowania posadzki, a także materiałów, z których została wykonana.

Po około 30 minut nałóż drugą warstwę ochronną (uzupełniającą), która powinna być grubsza od poprzedniej. Na koniec pozostaje już tylko utrwalająca warstwa polimerowa. Ona także musi być dość gruba. 

Jakie korzyści zapewnia polimeryzacja posadzek?

Choć wiesz już, że nakładanie polimerów wydłuża żywotność posadzki poprzez zwiększenie wytrzymałości mechanicznej, specjalistyczne preparaty zapewniają coś jeszcze.

  • Polimeryzacja sprawia, że do podłogi nie przyczepia się brud. Ma to przełożenie na walory wizualne, jak również na szybkość i prostotę jej czyszczenia. Jest szczególne istotne w obiektach z dużym natężeniem ruchu pieszego ( muzea, urzędy, szkoły, biura)
  • Odpowiednie przygotowanie powierzchni ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo pracy i przebywania w danych wnętrzach. O właściwościach antypoślizgowych już wspominaliśmy, musisz wiedzieć także o tym, że polimeryzacja posadzki powoduje, że nie elektryzują się ona tak bardzo. Zjawisko adhezji sprawia natomiast, że mikropory w podłodze zostają zapełnione, a to utrudnia rozwój groźnych drobnoustrojów.
  • Walory podłogi polimerowej dotyczą także tego, że lepiej odbija ona światło. Ma to wpływ na jej wygląd, samo wnętrze zaś optycznie się powiększa. Z pewnością należy zapisać po stronie zalet omawianego procesu.
  • Polimeryzacja podłóg znacznie wydłuża ich żywotność poprzez poprawę wytrzymałości mechanicznej. Powoduje ponadto, że wszelkie zabrudzenia nie wnikają w ich powierzchnię, co, w połączeniu z lepszym odbijaniem światła, ma przełożenie na wygląd posadzki. A do tego dochodzi jeszcze większe bezpieczeństwo korzystania z niej. Mając to wszystko na uwadze, śmiało można stwierdzić, że polimeryzację warto przeprowadzać regularnie. Oczywiście z użyciem odpowiednich preparatów i sprzętów.