Środki czystości różnią się od siebie pod wieloma względami. Mają odmienne zapachy, składy czy też właściwości czyszczące. Niewiele osób jednak wie, że można je podzielić według skali pH. Podpowiadamy, kiedy wybrać neutralne preparaty do usuwania zanieczyszczeń, a kiedy kwaśne lub zasadowe, tak aby zwiększyć efektywność mycia, a jednocześnie nie narażać czyszczonych powierzchni na ryzyko uszkodzenia.

Skala pH w środkach czystości – o czym informuje? Jaki odczyn mogą mieć preparaty do usuwania zabrudzeń?

14-stopniowa skala pH jest narzędziem wykorzystywanym do określenia kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych na podstawie stężeń jonów wodorowych (H+) i hydroksylowych (OH-). Rozciąga się ona od 0 do 14. Im kwaśniejszy odczyn ma dana substancja, tym niższą wartość przyjmuje pH. Im pH jest wyższe, tym bardziej zasadowy jest roztwór. Substancja może mieć również odczyn obojętny. Wówczas wartość pH równa się 7.

Skala pH jest powszechnie wykorzystywanym narzędziem. Stosuje się ją w biochemii, medycynie, rolnictwie czy też przemyśle. Za jej pomocą można określić m.in. kwasowość i zasadowość środków czystości. Biorąc pod uwagę wartość pH, preparaty do usuwania zabrudzeń można podzielić na:

  • silne kwasy (pH: 1-3),
  • kwaśne środki czystości (pH: 3-5),
  • neutralne środki czystości (pH: 6-8),
  • zasadowe środki czystości (pH: 11-12),
  • silne zasady (pH: 13-14).

Dlaczego klasyfikacja ta ma znaczenie? Zabrudzenia również mają swoje charakterystyczne pH. Znając je, możesz zastosować środek czystości o takim odczynie, dzięki pozwoli szybciej i efektywniej uporać się z brudem. Kieruj się w tym wypadku zasadą, że „podobne pH rozpuszcza podobne pH”. Równie istotne jest bezpieczeństwo mytej powierzchni. Przy doborze odczynu preparatu upewnij się, że nie zniszczy on jej.

W MATMAT zapewniamy dostęp do szerokiej gamy środków czyszczących o różnym pH. Skutecznie usuwają one zabrudzenia i dogłębnie myją powierzchnie. Odpowiednio dobrane pod względem odczynu, nie niszczą ich, a jednocześnie zapewniają długotrwałą czystość i ochronę przed tworzeniem się nowych zabrudzeń.

Silne kwasy i kwaśne środki czystości – kiedy stosować środki o niskim pH?

Silne kwasy i kwaśne środki czystości stosuje się głównie w miejscach, gdzie zanieczyszczenia mają charakter organiczny, np. w sanitariatach. Preparaty te skutecznie usuwają osady po mydle i twardej wodzie.

Silne działanie czyszczące i odkamieniające wykazuje np. TRISOL – ODKAMIENIACZ DO ŁAZIENKI. To preparat o niskiej wartości pH (pH = 2), który skutecznie zmywa brud, resztki mydła i osady z wody z powierzchni ceramicznych i emaliowanych, a także wykonanych z tworzyw sztucznych oraz stali nierdzewnej i chromowanej. Nadaje się on do mycia m.in. kabin prysznicowych, glazury, basenów i wind.

Neutralne środki czystości – kiedy się na nie zdecydować?

Środki czystości o neutralnym odczynie są odpowiednie do codziennego czyszczenia powierzchni, które wymagają łagodnego traktowania. Jeśli szukasz preparatu o delikatnej, acz skoncentrowanej formule, która nie niszczy, a jednocześnie skutecznie usuwa z nich zabrudzenia, wybierz CITROFLOR – UNIWERSALNY PŁYN DO MYCIA RĘCZNEGO wszystkich powierzchni wodoodpornych. Jest to preparat o neutralnym pH (pH = 7-8), który nadaje się do czyszczenia ścian, okien, glazury, lastryko, gresu, linoleum i paneli.

Silne zasady i zasadowe środki czystości – kiedy je wybrać?

Zasadowe środki czystości usuwają trudne zanieczyszczenia organiczne, z którymi preparaty o neutralnym pH nie są w stanie się uporać. Na przykład PENETROL – PROFESJONALNY ZMYWACZ ZASADOWY – ma zasadowy odczyn (pH = 12) i skutecznie zmywa m.in. smary, oleje, woski. W efekcie jest często wykorzystywany do czyszczenia maszyn, silników i hal fabrycznych.

Jeszcze silniejszą zasadą jest GRESCLEAN – PROFESJONALNY WYSOKOALKAICZNY ZMYWACZ. Dzięki pH równemu 13 skutecznie usuwa nawet zestarzały brud, smary, oleje i gumowe ślady po wózkach lub butach. Jest przeznaczony do mycia ręcznego lub maszynowego posadzek betonowych oraz powierzchni kamiennych, które są odporne na działanie zasad. Wartość pH to czynnik, który warto mieć na uwadze przy wyborze środka czyszczącego. Optymalnie dopasowując go do rodzaju zabrudzeń i typu powierzchni, zadbasz zarówno o skuteczność, jak i bezpieczeństwo mycia.